Pellet Aktif Karbon Nedir Nerelerde Kullanılır?

Aktif karbon, farklı molekül yapıları ile birleşebilen, yüzeyi gözenekli katı bir maddedir. Aktif karbonun etkileşimi sadece fiziksel ya da fiziksel-kimyasal yapısı sayesinde olabileceği gibi kuvveti de molekülün tipine ve aktif karbonun tipine bağlı olarak değişebilir.

Buharla aktivasyon süreci ile üretilen aktif karbon bu proseste karbon ya da karbon içeren başlangıç malzemeleri buharla ya da diğer okside edici malzemelerle reaksiyona girmesiyle gazlandırma aşamasından geçirilir. Kullanıldığı hammaddeler ise odun kömürü, taş kömürü, linyit, hindistancevizi bazlı kömür, bataklık kömürü ya da odun bazlı kömürdür.

Ayrıca, aktivasyon işleminde kullanabilmesi için hammaddeleri etkin hale getirmek için selüloz bazlı hammaddelerden yararlanılır. Örnek vermek gerekirse odun talaşı, yüksek sıcaklıkta dehidrasyon etkisi yapan kimyasallara işlem görür.

Bütün bu süreçler sonucunda, bir gram karbonda 500-2000 metre kare arasında değişebilen, oldukça gelişmiş yüzey alanına sahip gözenekli aktif karbon elde edilmiş olur.

Lapis Kimya, pek çok kullanım alanındaki ihtiyacı karşılamak üzere farklı özellik, şekil ve boyutlardaki(granül, extrude ya da toz) ürün seçenekleri ile sektöre hizmet vermektedir.

Peklet aktif karbon nedir nerelerde kullanılır?

Pellet aktif karbonun kullanım alanları ise su şartlandırma (dünyada aktif karbon su şartlandırma alanında oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır), içme suyu arıtma (İnsan tüketimine uygun suyun saflaştırma prosesinde aktif karbon kullanımı, çok düşük konsantrasyonlardaki çözünmüş organik maddelerin dahi giderilmesini sağlar.), atık su arıtma (Atık su arıtmada aktif karbon genellikle suya renk veren çözünmüş organik maddelerin, yüzey aktif maddelerin ve hidrokarbonların giderilmesinde son aşamada kullanılır.), kondensat yağsızlaştırma(bu uygulama alanında granül aktif karbon (GAC), kazan besi suyuna geri dönüştürülen kondensat suyundan çöoüunlukla hidrokarbon gibi organik maddelerin ayrıştırılmasında kullanılır.), klor giderimi, yer altı kaynak suyu iyileştirme, gaz-hava aldırma, soğuk depolama, boya kabinleri gibi kullanım alanları bulunmaktadır.

Toz Aktif Karbon Arayanlar Ne Yapmalı ?

Toz aktif karbon genellikle sıvı faz ya da baca gazı uygulamalarında kullanılır. Toz aktif karbonun parçacık dağılımı genellikle 5-150 mikrometre arasında değişir. Kesikli ya da sürekli süreçlerde kullanılabilir. Toz aktif karbon, granül aktif karbon gibi reaktif edilemez, tekrar kullanılamaz. Toz aktif karbon arayanlar Lapis Kimya’ya başvurabilir.

Silindirik Aktif Karbon Silindirik veya Pellet aktif karbon olarak adlandırılan bu ürün yüksek kaliteli kömür, kokonat kabuğu veya odun bazlı olarak üretilir. Silindir partikül büyüklüğü 0.9 mm ile 8mm arasındadır. 4 mm silindirik boyutu olan ürün en yaygın olarak kullanılanıdır.

CTC oranı silindirik aktif karbon kalitesini belirleyen en önemli unsurdur. CTC oranı yükseldikçe silindirik aktif karbonun efektif gücü yükselecektir. Pellet aktif karbon için Lapis Kimya’ya danışabilirsiniz. Eğer aktif karbon kullanmak istiyorsanız Lapis Kimya’ya danışabilirsiniz.

Yorum yapın