PE Köpüklerin Kimyasal Analizi

Polietilen köpükler geniş bir kullanıma sahip olan ve pek çok farklı sektör ile sanayide yer alan malzemelerdir. Dayanıklı, temiz ve işlevsel bir malzeme olan polyethylene foam, özellikle yüksek yalıtım niteliğinden ötürü tercih edilir. Uygun fiyatı bu malzemeyi cazip kılan etmenler arasındadır. Ayrıca, darbelere karşı dayanıklı olması, su ve nem geçirmez oluşu da polietilen köpüklerin kullanımını daha pek çok farklı alanda rastlamamızın başlıca sebebidir.  Polietilen köpüklerin kullanıldığı başlıca alanları sıralamamız gerekirse:

  • Yapı sanayi
  • Ambalaj endüstrisi
  • Beyaz eşya sektörü
  • Otomotiv sektörü
  • İnşaat sektörü
  • İmalat sektörü
  • Ayakkabı sektörü
  • Çanta sektörü

PE foam ile ilgili bir diğer etkileyici ayrıntı ise tamamen geri dönüştürülebilir olmasıdır. Bu sayede diğer materyallere kıyasla daha temiz bir kullanıma sahiptir. Darbelere karşı etkili malzemelere ihtiyaç duyulan çoğu sektörde kullanılan polietilen köpükler şu şekilde üçe ayrılır:

Polietilen Köpüklerin Kimyasal Analizi

Polietilen; doymuş, yüksek moleküler ağırlıklı hidrokarbonlardan oluşur. Makromoleküller kovalent bağla bağlı değildir ve simetrik moleküler yapıları nedeniyle kristalleşme eğilimi gösterir. Daha yüksek kristallik, yoğunluk ile mekanik ve kimyasal kararlılığı artırır. Bunun yanında polietilen köpüklerin yanmasını engellemek için belli işlemlere başvurulur. Yaygın kullanılan alev önleme yöntemlerinden birisi halojenlerin kullanılması olsa da bu maddenin varlığı sebebiyle zehirli gazların salınması alternatif yöntem arayışına yol açmıştır. Halojen kullanmadan üretilen polietilen köpeklere yanmayı engellemesi için magnezyum hidroksit eklenir.

Polietilen Köpüklerin Özellikleri

Polietilen köpükler fazlasıyla kullanışlı ve ekonomik malzemelerdir. Özellikle nem ve su geçirmez oluşları bu malzemelerin pek çok sektörde ve alanda kullanımının başlıca sebebidir. Bunun yanında çökme yapmayan polietilen köpükler darbe aldıktan kısa bir süre sonra eski hallerine kavuşarak herhangi bir bozulma yapmazlar. Kokusuz yapıya sahip olan polietilen köpükler mantar ve bakteri oluşumunu da engeller. Polietilen köpükler, kapalı hücre yapıları sayesinde sıradan köpüklere göre daha kaliteli ve kullanışlıdırlar.

Kimyasal ve Fiziksel Bağlı Polietilen Köpükler Arasındaki Farklar

Her ne kadar polietilen köpükler pek çok ortak özelliği paylaşsalar da aralarında belli başlı farklar vardır. Çapraz bağlı polietilen köpükler, çapraz bağlı yapıları sayesinde üstün fiziksel ve mekanik niteliklere sahiptir. Ses, ısı, nem yalıtımı ve darbeye karşı koruma amaçlı pek çok alanda kullanılır.

Fiziksel çapraz bağlı polietilen köpük ile kimyasal çapraz bağlı polietilen köpük arasındaki en temel farklar kimyasal bağlı olanların hücre yapısının daha iri ve yüzeyinin daha pürüzlü olmasıdır. Hafifliği sebebiyle kolay bir kullanıma sahip olan kimyasal çapraz bağlı polietilen köpük, fiziksel bağlı olanların aksine pürüzlü yapısı nedeniyle estetik işlemlerde çok fazla kullanılmaz.

Yorum yapın