Okuduğum Kitaplar

Merhaba, bugün okuduğum kitapları paylaşmak istedim. Kişisel blog sahibi olduğum için sanırım güzel bir paylaşım olur. Okuduklarım muhtemelen en iyi kitaplar, en beğenilen kitaplar listesinde olabilecek kitaplardan olabilir. Kendim de sizlere okuduklarımın arasından en beğendiklerimi paylaşarak tavsiye edeceğim.

Öncelikle her kitap okunmaya değer ve de hepsi en iyi kitaplardır. Ancak ilgi alanımıza bağlı olarak daha fazla sevdiğimiz ve keyif aldıklarımızda oluyor haliyle.

En Beğendiğim Kitaplar

1. Semerkant – Amin Maalouf

Amin Maalouf – Semerkant – En iyi kitaplar listesinde 1. sırada

İlk olarak sizlere Amin Maalouf‘un Semerkant eserinden bahsetmek istiyorum. Amin Maalouf Türkiye’de bilinen adıyla Emin Maluf.

Amin Maalouf kitabında Ömer Hayyam‘ın Rubaiyat’ının çevresinde dönen içiçe iki öykü ele almakta. Ve bununla beraber 1072 yılında Ömer Hayyam’ın Semerkant’ında başlayıp, 1912’de Atlantik’te bitmeyen sürükleyici bir serüveni konu alıyor. Bir el yazmasının yazılışının ve yüz yıllar sonra okunurken kendisinin ve İran’ın tarihininde okunuşunun öyküsü..

Ömer Hayyam’ı, Hasan Sabbah‘ı ve Nizamülmülk‘ü yakından tanımanızı sağlıyor. Ve bu üçlünün farklı anılarını inceleyen bir kitap. Ömer Hayyam hakkındaki ön yargılara karşı da Ömer Hayyam’ı tanımak için çok güzel bir kitap. Okurken bizzat o dönemi yaşayacak ve yaşadıklarınızı o anları hiç kaçırmadan bizzat yaşamış olarak hissedeceksiniz. En iyi kitaplar listemin bu nedenle birinci sırasında.

Kitabı satın almak için : Kitap Yurdu

2. Sızı – Canan Tan

Canan Tan – Sızı – En iyi kitaplar listesinde 2. sırada

Özetle bu kitapta yarım kalanları konu almaya çalışan Canan Tan‘ın bu kitabında herkes kendisinden, yaşadıklarından ve yarım kalan yaşayamadıklarından hatıralara dalıp gidecek.

Tan bu kitabında hiç görmediği babasına olan özlemini, her zaman yanında olan ama sevgisini hiç alamadığı annesini, vefat eden eşi Erkan’a olan aşkını ve zorunlu olarak ayrıldığı İzmir’de ki yarım kalmışlıkları anlatıyor.

Okurken duygusallığı zirvede yaşayacağınız, sürükleyici ve bir solukta okuyacağınız bu kitap hayatınızda okuduğunuz en iyi kitaplardan biri olacaktır.

Kitabı satın almak için : Kitap Yurdu

3. Garez – Louis Holt

Garez – Louis Holt – En iyi kitaplar listesinde 3. sırada

En iyi kitaplardan bahsedilen bir liste hazırlanır da o listede polisiye bir roman ele alınmaz mı ? Beğendiğim kitaplardan biri de Garez. Louis Holt’u ilk defa okuyan birisi olarak bu eserden çok etkilendiğimi belirtmek isterim.

İç içe geçmiş olayları ustalıkla okuyucuya aktarmasına ve olayları analiz etme yeteneğine hayran kaldığım bir yazar oldu Louis Holt.

İlk 80 sayfasında sanırım beynim yanacaktı. Kurgu o kadar muhteşem ki sonrasında olayları birleştirmeye başladıkça sizi sürükleyip götürüyor bu kitap.

Spoiler vermek istemem ancak sonunun daha çok karmaşık olmasını beklerken sürprizlerle karşılaşacaksınız.

Kitabı satın almak için : HepsiBurada

4. Cehennem – Dan Brown

Dan Brown – Cehennem – En iyi kitaplar listesinde 4. sırada

Askerde iken bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine okumaya başladım. Sonrasında yanında ne kadar Dan Brown eseri varsa alıp okudum. Dan Brown ile tanışmama vesile olan Cehennem adlı kitap en iyi kitaplardan bir tanesı demek bile yeterli değil bence. Dan Brown’un eserlerini başka yazarların eserleri ile kıyaslamak neredeyse benim için imkansız. Her bir kitabı kendi arasında kıyasıya rekabet edecek değerde.

Tabi içerisinde güzel ülkemin kalabalık şehiri olan İstanbul’un da anlatılıyor olması ilgimi çekmiş ve okumaya başlamıştım. Romanında komplo teorilerine yer veriyor diye bilirim.

Her ne kadar komplo teorilerine meraklısınız bilmiyorum. Ancak gerçekten yaratıcı bir bakış açısıyla olmaz dedirtmeyen bir konuyu ele alarak sürükleyici bir eser oluşturmuş Brown.

Konusunu özet halinde bile vermem spoiler olur diye düşünüyorum. Sizi daha fazla meraklandırmak istiyorum. Eğer okumayı düşünürseniz okuduğum en iyi kitaplar listemin en değerli eserini aşağıdaki linkten ulaşarak satın alabilirsiniz.

Kitabı satın almak için : Kitap Yurdu

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim, umarım sizler için güzel tavsiyeler olmuştur. İçeriğim sürekli güncellenerek liste uzayacak. Daha sıralamaya ekleyemediğim çok fazla kitap var. Ara sırada olsa güncellemeler için girip bakabilirsiniz. 🙂

Yorum yapın