Kara Listedeyken Kredi Alınır Mı?

Banka Kara Listesindeyken Kredi Almak…

Bankalardan herhangi bir kredi  kullandığımızda ard arda  iki kredi  taksitini  ödemediğimiz durumda  finanslal  takip süreci başlar. Devamında  bir taksit daha ödenmez ise  hukuksal  takip başlar ve  incelemeye  düşer. Bu duruma  kredide kara liste denir. Ve bankaların  ortak  kullandığı sistemde bankalar nezninde  güvenilir  olmayan müşteri  konumuna düşeriz.

Bir defa kara listeye  girdiğimizde  çıkması sandığımız kadar kolay değildir. Bunun  için belirli  bir süreç gerekmektedir. Bu süreçte ilk yapılması  gereken hali hazırda  olan tüm banka  borçlarının  temizlenmesidir. Daha sonra da  yapılan finansal  işlemlerde  çok dikkatli olunması  gerekir.

Kara listeden  çıkmak için; 

  • Banka Müşterisi Olun:  Herhangi bir banka müşterisi olun  ve  bankanın hizmetlerinden faydalanın. Hesabınıza para akışı sağlayın ..
  • Kredi Kartı Kullanın: Çalıştığınız bankadan  çok düşük limitli de olsa kredi kartı alın. Bunu düzenli  olarak kullanın ve ödemelerinizde çok  dikkatli  olun.
  • Otomatik Ödeme: Çalıştığınız banka hesaplarından  otomatik ödeme  talimatı verin  ve en az faturaları ödeyecek kadar bakiyeniz olsun.

Bu  işlemler sizin kredi notunuzun giderek artmasını sağlayacaktır. Çalıştığınız  banka neznindeki krediniz artacak ve  dolayısı ile kredi  notunuz da o oranda artmaya  başlayacaktır.

Kara listedeyken ve ya  kara listeden  çıktıktan sonra ard arda  başvurular yapmayın. Her yaptığınız kredi  başvurusunda ya da  kredi kartı başvurusunda  kredi notunuz düşecektir. ( Red almanız durumunda)

Kara listeden çıkmak sanıldığı gibi zor bir durum değildir. Önemli  olan kötü olan müşteri  imajınızı düzeltmektir. Bu da bankalarda düzenli ödeme  yapma  prosedüründen geçer.

Yorum yapın