Hangi Durumlar İçin Ev Tipi Rüzgar Türbini Kullanılması Uygundur?

Şehir şebeke hattından uzakta yer alan bağ evi, hobi bahçesi veya çiftlik gibi yerlerde çok yaygın olarak kullanılan ev tipi rüzgar türbini, tek başına değil de solar panellerle birlikte kullanıldığı zaman daha iyi performans vermektedirler. Bunun sebebini web sitemizde yer alan diğer makalelerden öğrenebilirsiniz. Biz bu makalemizde ev tipi rüzgar türbini hangi durumlarda kullanılabilir sorusuna cevap vereceğiz.

Öncelikle satın alacağınız rüzgar türbininin modeline ve gücüne karar vermelisiniz. Karar verdiğiniz ev tipi rüzgar türbininin sürekli rüzgarla ve bazen şiddetli fırtınalara, yağmura ve kara maruz kalacağını da aklınızdan çıkarmayınız. Bu yüzden satın almaya karar verdiğiniz ev tipi rüzgar türbini hem çok sağlam yapıda olmalı, hem de rüzgar türbini ile kullanacağınız direk, plaka ve çelik halatta en az onun kadar kalitede ve sağlamlıkta olmalıdır.

Ev tipi rüzgar türbini montajı yapılmadan önce kurulum yerinin ve etrafın analizi oldukça iyi yapılmalıdır. Rüzgar türbini, rüzgar ile ne kadar iç içe olursa o kadar verimli çalışır. Bu yüzden türbinin önünü kesecek herhangi bir nesne, bina vs. olmaması önerilir. Eğer rüzgar türbininin önündeki engeli yerinden kaldıramıyorsanız bu durumda ev tipi rüzgar türbini mutlaka engelden 3 4 metre yüksek olmalıdır.

Ev tipi rüzgar türbinini kuracağınız yere göre türbinlerde kullanılacak direk uzunluğu da değişmektedir. Ekonomiksolar olarak, ev tipi rüzgar türbini kanatlarının, rüzgarı daha iyi yakalaması ve performansının daha yüksek olması için direğin uzunluğu çatı üzerine kurulacaksa minimum 2.5 metre olmasını tavsiye ediyoruz.

Eğer ev tipi rüzgar türbini sistemi zemine kurulacak ise minimum 6 metre ve maksimum 12 metre olmasını müşterilerimize öneriyoruz. 12 metreden daha uzun olan rüzgar türbinlerinin eğilme olasılığı daha fazladır.

Rüzgarlı bir bölgede yaşıyorsanız ev tipi rüzgar türbini ile evinizin elektrik ihtiyacını çok rahat bir şekilde karşılayabilirsiniz. Rüzgar türbinleri 2 m/s de çalışmaya başlar ancak ev tipi rüzgar türbininin randımanlı bir şekilde çalışabilmesi için rüzgar 10 m/s de esmelidir.

Evinizde kullanmak için rüzgar türbini kurmak istiyorsanız öncelikle kullanmak istediğiniz elektrikli cihazların bir listesini yapmalısınız.

Örneğin bir bağ evinde, ev tipi rüzgar türbini kuracağınızı düşünelim.  Bağ evinde Kullanmak istediğimiz cihazlar aşağıdaki gibi olsun.

  • 4 Adet Lamba ( 10 watt x 4 Adet )
  • 1 Adet Buz Dolabı ( 250 Watt )
  • 1 Adet Televizyon ( 150 Watt )

Bağ evinin saatlik elektrik tüketimi toplamı 440 watt. Dolayısı ile buna uygun olacak şekilde 500 watt 600 wattlık bir rüzgar türbini tercih edebilirsiniz. Rüzgar türbininin kapasitesi büyüdüğünde saatlik enerji üretimi de artacağı için daha büyük rüzgar türbinleri ile evinizdeki diğer elektrikli ürünleri çalıştırabilirsiniz. Kısacası tüketiminiz ne kadar yüksekse enerji üretiminiz de o kadar yüksek olmalıdır ve rüzgar türbini kapasiteniz de o kadar büyük olmalıdır.

Yukarıda bir evin elektrik ihtiyacını ve bu ihtiyaca uygun bir ev tipi rüzgar türbininin ne kadar güçte olması gerektiğini örnekle açıkladık. Ancak ev tipi rüzgar türbini tek başına bu kadar yüksek enerjiyi üretmek için yeterli midir diye soracak olursanız. Bu sorunuzun cevabı maalesef hayır olacaktır. Alacağınız rüzgar türbininin yanında solar panel de satın almanızı öneririz.

Her zaman ev tipi rüzgar türbini, solar panel ve rüzgar güllerinde en uygun fiyatlara ve kaliteli ürünlere sahip olan firmamızın web sitesinden ev tipi rüzgar türbini fiyatlarına, solar panel fiyatlarına ve rüzgar gülü fiyatlarına ulaşabilirsiniz ve evinize uygun ürünü seçebilirsiniz.

Yorum yapın