Ezine Beyaz Peynirini Bu Kadar Meşhur Yapan Özellikleri

Ezine beyaz peynir olarak bilinen Türkiye’de çok sıklıkta tüketilen bu peynir, isminden de anlaşıldığı üzere Çanakkale’nin Ezine adlı ilçesine ait bir peynir çeşidi olmaktadır. Kahvaltılarımızın olmazsa olmazlarından olan bu peyniri makarnalarda veya hamur işlerinde kullanabilirsiniz. Bu yazımızda eklendiği her şeye lezzet katan bu peynirin bu kadar meşhur olmasının nedenlerinden bahsedilecektir.

Ezine Beyaz Peynirinin Özellikleri

Bu peyniri diğer peynirlerden ayıran, bu peyniri Ezine beyaz peynir yapan en önemli özellik, sadece Kaz Dağlarının doğal kaynaklarından beslenen, koyun, keçi ve sütlerinden elden edilmesidir. Yani en önemli özelliği her şeyin Ezine bölgesinden elde edilmiş olmasıdır.

Görünüş bakımından beyaza yakın açık sarı rengindedir. Üstünde küçük gözenekler mevcuttur. İnek sütünden üretilen Ezine inek peyniri yapısından dolayı yoğun beyaz rengindedir. Yağ bakımından keçi ve koyun sütünden daha az yağı bulunmaktadır. Koyun sütünden elde edilen Ezine inek peyniri ise koyun sütünün inek ve keçi sütüne orana daha yoğun yağlı olduğundan ötürü peynirin rengi yoğun sarı renktedir.

Keçi sütünden elde edilen Ezine keçi peyniri ise diğer Ezine peynirlerine oranla daha beyaz renkli bir peynirdir. Yağ bakımından ise keçi sütü, koyun sütüne oranla daha az yağ ve inek sütüne oranla daha fazla yağ içermektedir. Size şöyle birkaç öneri sunabiliriz : Ezine keçi peyniri yemek istiyorsanız lezzetine lezzet katmak için üzerine Artvin kestane balı serpiştirmeniz yeterli olacaktır.

Parçacıklı badem ezmesi de peynirin yanında tüketildiğinde de çok lezzetli olmaktadır. Bunlar için marketleri dolaşmanıza gerek yoktur, Ezine peynirini, kestane balını, badem ezmesini https://www.ayanoglumandira.com/ adlı web sitemizden temin edebilirsiniz.

Ezine Beyaz Peynirinin Faydaları

  • İçerdiği yüksek protein sayesinde vücudun karşılanması beklenen protein ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur.
  • Alzheimer hastalığının önüne geçmektedir.
  • Çocuk gelişimine katkı sağlamaktadır.
  • Diş ve kemik sağlığını güçlendirmektedir.
  • Saçları güçlendirerek, saç dökülmelerinin azalmasına olanak sağlamaktadır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  • Kolesterol oranı az olduğundan ötürü vücudun kolesterol oranını dengede tutmaktadır.
  • Doğal bir enerji kaynağıdır.
  • Zeka gelişimine katkı sağlamaktadır.
  • İştah açıcı görevi bulunmaktadır.

Ezine Beyaz Peyniri Tüketme Alternatifleri

Ezine beyaz peynir deyince aklımıza gelen ilk şey kavun/karpuz – peynir gelmektedir. Ezine peynirini kahvaltılarda tüketmenin yanı sıra meze olarak da tüketebiliriz. Klasik peynirin tüketildiği her şeyde tüketebilirsiniz. Simit, poğaça gibi hamur işleriyle birlikte Ezine peynirini tüketebilirsiniz.

Ezine peyniri fırında makarnaya da çok yakışmaktadır. Hafif bir öğün için Ezine peynir dolgulu fırında domatesini denemenizi tavsiye ederiz.

Haydariye yeni bir tat katmak isteyenlere Ezine peyniri ilave etmesini şiddetle tavsiye ediyoruz. Başka farklı bir tavsiye olarak, Ezine peynirli çorbayı deneyebilirsiniz. Bir farklılık yaratarak Ezine peynirini tatlıda kullanabilirsiniz. Ezine keçi peynirli muffin kek buna örnek olarak gösterilebilir.

Yorum yapın