En İyi 6 Vegan Protein Kaynağı

Vegan beslenme yapan kişilerin sıklıkla hangi öğünlerde neleri tüketmesi gerektiği yönünde bilgi eksikliği olduğu aşikardır. En iyi vegan protein kaynakları arasında süt, yumurta veya et yemeden çeşitli kaynaklardan bol miktarda protein alabilirsiniz. Bunlar arasında fasulye, tofu ve yeşil bezelye bulunur. Bu yiyecekler genellikle göz ardı edilir, ancak harika vegan kaynaklarıdır. Yabani pirinç de protein için iyi bir seçimdir. Fasulye klasik seçimdir, ancak başkaları da vardır. İyi bir beslenme sırasında en iyi animasyon filmleri izleyerek ve en iyi Android oyunlar oynarak keyifli vakit de geçirebilirsiniz.

Fasulye

Fasulye, eşsiz lezzeti ve dokusu sayesinde mükemmel bir vegan protein kaynağıdır. Daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olan çok miktarda protein ve lif içerirler. Araştırmalar ayrıca lif açısından zengin bir diyetin kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Fasulye ayrıca demir, folat, fosfor ve kompleks karbonhidratlar içerir.

Fasulyeye ek olarak, veganlar protein oranı yüksek tahıllar, kabuklu yemişler ve sebzeler de yiyebilirler. Bununla birlikte, sağlıklı olmak için yeterince protein tükettiğinizden emin olmanız önemlidir. Fasulye, baklagiller, kinoa, tofu ve kuruyemişler harika protein kaynaklarıdır.

Nohut

Garbanzo fasulyesi olarak da bilinen nohut, tuzlu ve tatlı tariflerde kullanılabilecek sağlıklı, çok yönlü bitki bazlı bir protein kaynağıdır. Protein ve lif bakımından yüksektir ve sindirim sistemi için mükemmeldir. Bu fasulye ayrıca metionin hariç tüm temel amino asitlere sahiptir ve bu da onları diyetinize sağlıklı bir katkı sağlar.

Nohut ve diğer baklagiller de mükemmel protein kaynaklarıdır. Sadece yarım fincan pişmiş veya konserve nohut, yaklaşık 8 gram protein ve sadece eser miktarda doymuş yağ içerir. Ayrıca mükemmel diyet lifi, folat ve çinko kaynaklarıdır ve selenyumda yüksektir. Bu besinler nohutları mükemmel bir vegan protein kaynağı yapar.

Mercimek

Mercimek, 100g başına yaklaşık 24 gram sunan zengin bir protein kaynağıdır. Ayrıca günlük ihtiyacınızın neredeyse yarısını sağlayan mükemmel bir lif kaynağıdırlar. Bu lif, sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur ve ayrıca sağlığınız için de faydalıdır. Araştırmalar, mercimeklerin diyabet, kalp hastalığı ve obezite riskini azalttığını göstermiştir. Ayrıca kanser gelişimini de engellerler. Mercimeklerin bir diğer büyük faydası da yüksek demir ve manganez içeriğidir. Mercimek ayrıca iyi bir folat kaynağıdır ve ayrıca antioksidanlarda yüksektir. Ek olarak, mercimek, vücudun protein emilimini arttırdığı gösterilen bir maya türü olan besin mayası içerir.

Mercimek veganlar için mükemmel bir protein kaynağıdır. Kendi başlarına, salatalarda yenebilir veya patates kızartmasına, çorbalara ve burritolara eklenebilirler. Vejetaryenler ve veganlar için diğer harika seçenekler arasında siyah fasulye, mercimek, tofu ve seitan ve tempeh gibi soya ürünleri bulunur.

Kenevir tohumu

Kenevir tohumları mükemmel bir protein kaynağıdır. Kalorilerinin %25’inden fazlasını yüksek kaliteli proteinden içerirler. Aynı zamanda harika bir lif, A ve B vitamini ve demir kaynağıdır. Kenevir tohumlarını çiğ yiyebilir veya kenevir sütüne öğütebilirsiniz. İyi bir protein kaynağı olmasının yanı sıra, kenevir tohumları kolesterolünüzü ve kan basıncınızı düşürmeye de yardımcı olabilir. Ayrıca sindirim sisteminizin işlevini iyileştirmeye yardımcı olabilirler.

Yüksek kaliteli bitki bazlı protein kaynağı sağlayan kenevir protein tozu da yiyebilirsiniz. Kenevir tohumları, yara iyileşmesi ve bağışıklık fonksiyonu için önemli bir madde olan yüksek miktarda arginin içerir. Kenevir tohumu protein tozu ayrıca koroner kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilecek yüksek düzeyde linoleik asit içerir.

Soya sütü

Soya sütü, çeşitli tariflerde kullanılabilen mükemmel bir vegan protein kaynağıdır. Soya sütü soya fasulyesinden yapılır ve genellikle tatlandırılmamış çeşitlerde bulunur. Bu, kalori alımını izleyenler için iyi bir seçenektir. Birçok marka, sütün dokusunu iyileştirmeye yardımcı olan koyulaştırıcılar içerir. Ayrıca esansiyel amino asitler içerir.

Soya sütüne ek olarak soya proteini, tofu, tempeh, edamame, tofu ve soya sütü gibi soya ürünlerinde de bulunur. Bu ürünlerin çoğu, egzersiz sırasında kas hasarı miktarını azaltmaya yardımcı olabilecek izoflavonları içerir.

Soya peyniri

İster vejetaryen ister vegan olun, tofu, bitki bazlı protein için harika bir kaynaktır. Çok yönlüdür, düşük kalorilidir ve temel mineraller açısından zengindir. Hafif aroması, çoğu tarifte çalışmayı kolaylaştırır. Üretimi peynire benzer. Yüz gram tofu yaklaşık 8 gram protein içerir. Tofu çiğ veya pişmiş olarak yenebilir. Çorba haline de getirilebilir. Bir başka uygun vegan protein kaynağı da fıstık ezmesidir. Bir yemek kaşığı fıstık ezmesi porsiyon başına 3 gram protein içerir.

Yemek pişirmek için tofu hazırlarken en iyi sonuçları elde etmek için tofu presi kullanabilirsiniz. Bu pres, bir tofu bloğunu düzleştirmek için kullanılabilir ve nemin kaçmasını önlemek için bir kağıt havluya sarabilirsiniz. Blok düzleştirildiğinde, pişirebilir veya ızgara yapabilirsiniz. Izgara yapıyorsanız, tavayı kağıt havluyla yağladığınızdan emin olun ve ince bir yağ tabakası uygulamak için bir barbekü fırçası kullanın. Daha sonra yaklaşık 20 dakika pişirin.

Kaynak: Gamer Bülten

Yorum yapın