Çocuk Bakıcılarının Asli Görevleri Nelerdir?

Çocuk bakıcılığı, her şeyden önce özveri ve sorumluluk isteyen meşakkatli bir iştir. Çocuk bakıcılığı yapacak olan kişinin merhamet ve sabır özelliklerinin daha fazla gelişmiş olması önemlidir. Çünkü çocuklar yetişkinlerden daha fazla sabır bekleyen varlıklardır ve onlarla konuşurken, onlara bir davranışta bulunurken onların hassaslığını göz önünde bulundurulması gereklidir.

Anne ve Babalar çocuk bakıcısı ararken en çok güvenilir olmasına dikkat ederken bazı önemli detayları atlamaktadır. Bu göz ardı edilen detaylar çocuğunuzun eğitimi açısından eksiklik oluşturması bakımından zararlıdır. Çeşitli aile yapılarına göre ailelerin çocuk bakıcısına farklı görevler verdiğini, farklı özellikler aradığını dikkat ettiğini görürüz.

Çocuk bakıcısının görevleri konusunda ebeveyn işe alım sırasında bu konuları daha detaylı konuşmalı ve çocuklarına en uygun bakıcıyı adaylar arasından elemelidir. Aynı şekilde çocuk bakıcılığı mesleğini yapan veya yapmak isteyen kişiler de bu mesleğin içerisini tam olarak araştırmalı gerekli kazanımları elde etmelilerdir. Çocuk bakıcılığı herkesin üstlenebileceği bir meslek değildir.

Bu meslek için gerekli eğitimlerden geçilmiş olması çocuğa verilecek katkıyı arttırır. Çünkü çocuğun davranış ve karakterinin gelişmesinde büyüme şekli ve çevresinin katkı payı oldukça yüksektir. Çocuk bakıcılığı için standart bir plan da yoktur. Ebeveynlerle beraber onların taleplerine uygun olarak yapılan plan doğrultusunda ilerlenebilir. Bu plan yapılırken çocuğun önemli ihtiyaçları da göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuk bakıcısının asli görevlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Çocuk bakıcısı, çocuğun yemek yeme alışkanlığı ve beslenmesinden sorumludur. Varsa yemediği besinleri çocuğa sevdirmek için farklı yöntemler deneyebilir. Bununla beraber çocuğa aperatif yiyecekler hazırlayarak ara öğünlerinde sağlıklı atıştırmalıklar verebilir. Yani çocuğun beslenmesinden sorumludur.

Çocuk bakıcısı, eğer evde tüm gün bulunuyorsa çamaşır yıkamak, evde hafif temizlikler yapmak ( en azından çocuğun alanı olan veya çocuğun dağıttığı alanları toplamakla görevlidir.

Çocuk, bez kullanıyorsa altını değiştirmek veya çocuğu tuvalet eğitimine teşvik etmek çocuk bakıcısının görevleri arasındadır.

Çocuğun, genel hijyen ve temizlik, banyo, tırnak bakımı, saç tarama, toplama vb. yardım eder/ yapar.

Çocuğun ev dışındaki aktiviteleri varsa (futbol takımı, satranç kulübü, bale, müzik enstrüman dersleri vb.) çocuğu bunlara götürmek de çocuk bakıcısının görevidir.

Çocuğun, okul veya kurs derslerine/ödevlerine yardım eder.

Çocuğun, oyun zamanına veya ders dışı aktivite ve hobilerinde ( resim yapma, oyun oynama vb.) eşlik eder.

Gün sonunda çocuğu uykuya hazırlar.

Çocuk bakıcısının asli görevleri verildiği gibidir. Bu görevler aile bireylerinin istek ve taleplerine göre arttırılabilir veya azaltılabilir. Bu görevleri çocuğun yaşı, eğitim durumu gibi özellikler de şekillendirir. Aileler çocuk bakıcılığı ararken, çocuğun istek ve durumuna göre görevleri şekillendirmelidir.

Yorum yapın